logo
Wersja dla niedowidzących
  Miasto Opole - wersja archiwalna
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 PRAWO
plus Zarządzenia
plus Budżet
plus Sprawozdania finansowe
plus Podatki i opłaty lokalne
 URZĄD MIASTA OPOLA
plus Dostępność
plus Sprawy komórek organizacyjnych
plus Kontrole
 ORGANY WŁADZY
plus Rada Miasta
 WYBORY
plus Wybory do Rad Dzielnic
 INNE
plus Narodowy Spis Powszechny 2021r.
plus Analizy
plus Zmiana granic Miasta Opola
plus Planowanie Przestrzenne
plus Oświadczenia majątkowe (według stanu majątku na dany rok)
plus Rejestry, wykazy i wnioski
plus System informacji o środowisku
plus Efektywność energetyczna
plus Zapytania ofertowe w ramach projektów dofinansowanych z UE
plus Gospodarka odpadami komunalnymi
plus Zgromadzenia
plus Ogłoszenia o wolnych etatach
plus Programy
plus Biuro Rzeczy Znalezionych
plus Tatyfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków
 Informacje
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
A A A


DANE O JEDNOSTCE

1. NAZWA JEDNOSTKI I DOKŁADNY ADRES:

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi " MAGNOLIA",
45 – 722 Opole; ul. Stoińskiego 8.

tel. 77 54 660 59

tel./fax. 77 474-20-76

e-mail: administracja@sdsopole.pl

e-mail: ksiegowosc@sdsopole.pl

e-mail: podsosna@poczta.onet.pl

2. FORMA ORGANIZACYJNA / STATUS PRAWNY :

Samodzielna jednostka budżetowa gminy.

3. ŹRÓDŁA I SPOSÓB FINANSOWANIA:

Dotacja wojewody przekazywana co miesiąc w wysokości 1/13 kwoty ustalonej na dany rok budżetowy z budżetu państwa, na zasadzie zadań zleconych gminie.

4. PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI / DZIAŁALNOŚĆ :  Wsparcie  i opieka  dla Osób Zaburzonych Psychicznie.

Oparcie i pomoc w codziennym życiu osobom chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie, które samodzielnie nie radzą sobie z typowymi zadaniami pojawiającymi się do wykonania każdego dnia. Praca w oparciu o amerykański system, który realizowany jest w formie niezależności uczestnika, jego indywidualnych zdolności, integracji społecznej w grupie i poza nią oraz najważniejszą z realizowanych  form w tym systemie to produktywność osób niepełnosprawnych.

5. STRUKTURA ORGANIZACYJNA I STAN ZATRUDNIENIA:

Jednostka zatrudnia ogółem 16 osób według stanu na dzień 01.01.2013r. 11,58 etatu w tym: - Dyrektor  – 1 etat, gł. księgowa- 0,6 etatu, pracownik d/s kadr -0,75 etat, obsługa -0,75 etatu, pracownicy merytoryczni: psycholog kliniczny,  terapeuci zajęciowi,   lekarz psychiatra – neurolog, pracownik kulturalno -oświatowy, pracownik socjalny -8,48 etatu.

 

6. KIEROWNICTWO JEDNOSTKI I OD KIEDY SPRAWUJE POWIERZONE FUNKCJE:

-  Dyrektor ŚDS "Magnolia" - Waldemar Maciaszczyk.

- zastępcy Dyrektora – wyznaczeni pracownicy:  panie Ewa Bielecka i Anetta Szczepek , osoby zastępujące  Dyrektora w trakcie jego nieobecności w pracy .

7. STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA

- własność Miasta Opola, przekazana w trwały zarząd użytkownikowi.

8. MAJĄTEK, KTÓRYM DYSPONOWAŁ ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY na dzień 31.12.2012r.

- środki trwałe – 256 499,78 zł

- pozostałe środki trwałe – 150 652,55 zł

 9. PRZEDMIOT DZIAŁANIA

  REALIZACJA ZADAŃ STATUTOWYCH, W TYM ZGODNOŚĆ REALIZOWANYCH ZADAŃ ZE STATUTEM I ICH KOMPLETNOŚĆ

Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje zadania określone statutem jako zadania zlecone gminie przez administracje rządową zgodnie z art. 9. ust. 4 Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego / Dz.U. Nr 111, poz. 535 z późniejszymi zmianami / w ramach pomocy społecznej.

Zadania określone statutem składają się na ramowy program ŚDS, który tworzą:

- terapia zajęciowa w postaci wprowadzania zasad realizacji produktywności uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy poprzez prace praktyczną z wykorzystaniem ich zdolności,

- treningi umiejętności społecznych,

- psychoedukacja uczestników i ich rodzin,

- psychoterapia.

            Podstawowa działalność nacelowana jest na zapobieganie izolacji społecznej osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi poprzez stwarzanie warunków sprzyjających integracji wewnętrznej – z samym sobą oraz integracji zewnętrznej ze środowiskiem, na pomoc w zakresie edukacji i rozwiązywania problemów dnia codziennego, na udzielanie wsparcia psychicznego, przełamywanie barier we wzajemnych kontaktach osób chorych psychicznie z różnymi osobami z najbliższymi osobami z najbliższego otoczenia. W związku z aktualną sytuacja gospodarczą i niemożnością realizowania zadań w zakresie przygotowania osób z zaburzeniami psychicznymi do podjęcia zatrudnienia niezwykle ważnym elementem w działalności Środowiskowego Domu na rzecz tych osób, jest wykorzystanie elementu produktywności uczestników ŚDS w zakresie realizacji poszczególnych programów, które są tworzone i umieszczane w harmonogramach miesięcznych zadań terapeutów i rehabilitanta. 

 10. SZCZEGÓŁOWA REALIZACJA ZADAŃ

Przewlekła choroba psychiczna poważnie ogranicza możliwości normalnego funkcjonowania. Chorzy z powodu omamów, urojeń i lęków żyją w świecie własnych wyobrażeń i przeżyć, odsuwają się od innych, zamykają się w sobie. Dochodzi do zerwania kontaktów towarzyskich i wcześniej zawartych znajomości. Ponieważ nawiązanie kontaktu z chorym jest bardzo trudne, często rodzina i znajomi odsuwają się od chorego, unikają z nim kontaktu. Niechęć otoczenia od kontaktowania się z chorym psychicznie, często poczucie wstydu przed środowiskiem, że w rodzinie jest osoba chora psychicznie, jeszcze bardziej niż choroba zaburza wzajemne relacje i prowadzi do tego, że chory pozbawiony bliskości życzliwych, przyjaznych osób coraz bardziej oddala się od rzeczywistości i przestaje samodzielnie radzić sobie ze sprawami codziennego życia. Brak przyjaciół, ograniczone środki finansowe, wręcz ubóstwo sprawia, że życie staje się szare, wypełnione pustką.

            Stąd też Środowiskowy Dom Samopomocy w swoim działaniu uwzględnia rehabilitację i pomoc w poprawie jakości życia chorym psychicznie. Uczestnikami domu są osoby dorosłe od 21 do 67 lat, większość stanowią mężczyźni.

            W roku 2012  liczba uczestników wynosiła średnio 60 osób. Wielu naszych uczestników to osoby samotne, często opuszczone przez członków rodziny.

            W celu poprawy funkcjonowania uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w różnych sferach życia codziennego, prowadzone były różnorodne zajęcia oraz treningi:

1. Treningi umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej

- higieniczny / dbanie o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny; m.in. mycie rąk, dbanie o stopy, o paznokcie, dbanie o włosy, o higienę jamy ustnej, dbanie o bieliznę osobistą i odzież itp./

- kulinarny – przygotowanie śniadań, prostych dań obiadowych, przygotowanie prostych przyjęć: Walentynki, tłusty czwartek, Ostatki, Imieniny, Urodziny, ustawienie zastawy, nakrycie do stołu,

- budżetowy: gospodarowanie pieniędzmi, robienie zakupów,

- porządkowy: dbanie o czystość w ŚDS i we własnym domu, utrzymanie porządku w ogrodzie ŚDS.

 

2. Treningi umiejętności społecznych:

- nauka prowadzenia rozmowy,

- nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych,

- kształcenie umiejętności współpracy w grupie,

- załatwianie spraw w urzędach i instytucjach - płacenie rachunków, pisanie podań itp.

 

3. Treningi umiejętności spędzania wolnego czasu:

wycieczki piesze na wyspę Bolko, wycieczki rowerowe, zajęcia sportowe na boisku w przyległym ogrodzie, gry zespołowe, gry stolikowe, gry towarzyskie, organizowanie pikników w ogrodzie / pieczenie kiełbasek, śpiewanie piosenek /, wyjazdy rekreacyjne do miejscowości Opolszczyzny, w Góry Opawskie, udział w Dniach Seniora, turnus terapeutyczno – rehabilitacyjny w Głuchołazach, wieczorki i zabawy taneczne, spotkania z książką prowadzone przez zaprzyjaźnioną bibliotekarkę, wyjazdy na operetki.

11. PSYCHOTERAPIA I TERAPIA ZAJĘCIOWA

TERAPIA PSYCHOLOGICZNA prowadzona w Środowiskowym Domu Samopomocy oparta jest na;

  • teorii behawioralnej,
  • poznawczej,
  • realistycznej.

Istota terapii behawioralnej polega na złożeniu, że zachowanie człowieka zostanie powtórzone, jeśli je wzmocnimy /nagrodzimy/. Terapia ta jest szczególnie skuteczna w przypadku osób upośledzonych umysłowo. Daje ona propozycje jak można zmieniać zachowania bierne /niepożądane/ na aktywne /pożądane/.

Terapia poznawcza zakłada, że człowiek jest w stanie zmienić własne zachowanie poprzez jego analizę. Jest ona szczególnie przydatna w pracy z osobami chorymi psychicznie. Jedną ze strategii tej terapii jest uczenie się umiejętności radzenia sobie z symptomami choroby. Ważnym elementem terapii poznawczej jest uczenie uczestników rozpoznawania nawrotów choroby.

Celem terapii realistycznej jest kształtowanie odpowiedzialności za własne zachowanie i za własne życie. Terapię realistyczną można wykorzystywać w pracy z osobami sprawnymi umysłowo i w okresie remisji / cofnięcia / choroby.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w terapii psychologicznej biorą udział wszyscy uczestnicy. Dobór rodzaju terapii zależy od:

  • aktualnego stanu psychicznego uczestników,
  • i od ich poziomu rozwoju umysłowego.

Terapia psychologiczna jest prowadzona przez psychologa i lekarza  psychiatrę.

TERAPIA ZAJĘCIOWA jest ważną formą rehabilitacji uczestników naszego Domu. Proponowane zajęcia dostosowane są do:

  • wieku uczestników,
  • ich zainteresowań,
  • wcześniejszej aktywności,
  • uzdolnień i możliwości,
  • realizacja według szczegółowego harmonogramu zajęć  uczestników.

Proponowane zajęcia oparte są na aktywności plastycznej, pracy w drewnie, robótkach ręcznych, realizujemy również zadania związane z produkowaniem w zakresie zadań terapeutycznych konkretnych przedmiotów takich jak; opakowania do wykorzystania przy realizacji treningów kulinarnych- wypiek ciasteczek.

Stosujemy również inne formy plastyczne takie jak: technika przestrzenna – rzeźba z drutu, masy papierowej, plasteliny, gliny, modeliny, taśmy klejącej, odlewy gipsowe itp. Prace w drewnie to drobne przedmioty, jak półeczki, kwietniki wiszące, ramki do obrazków. Robótki ręczne to próby szydełkowania, robienie na drutach, wyszywanie na płótnie, szycie na maszynie oraz inne prace ręczne mające na celu uświadomienie produktywności uczestników ŚDS. Lubianą przez uczestników formą są zajęcia muzyczne – słuchanie odpowiednio dobranych utworów muzycznych, nauka śpiewania w grupach, ćwiczenia prostych układów tanecznych, przygotowanie składanki słowno – muzycznej / recytacja wierszy /.

Dom organizuje też spotkania poetyckie w celu prezentowania własnych wierszy pisanych przez uczestników, są to tzw. wieczorki poetyckie.

SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA 

DĄŻENIE DO INTEGRACJI SPOŁECZNEJ OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI POPRZEZ ICH UCZESTNICTWO W ŻYCIU SPOŁECZNYM

W leczeniu osób chorych psychicznie ważną rolę – poza kontaktami z profesjonalistami i innymi osobami, które też chorują – mają relacje ze znajomymi, przyjaciółmi, sąsiadami.

W integracji osób z zaburzeniami psychicznymi chodzi o to, aby osoby te brały udział w aktywnościach niezwiązanych bezpośrednio z dolegliwościami zdrowotnymi.

Wychodząc z powyższych założeń, Środowiskowy Dom Samopomocy organizuje:

  • turnusy rehabilitacyjne wspólnie z członkami chóru Uniwersytetu III Wieku,
  • wyjazdy na koncerty,
  • wyjścia do teatru, kina, muzeów,
  • pikniki ogrodowe – na które zapraszane są rodziny, ale także znajomi, przyjaciele, sąsiedzi uczestników ŚDS połączone z zabawami tanecznymi.

Szczególnie ulubioną formą integracji społecznej naszych uczestników są zabawy taneczne. Udział w zabawie stwarza możliwości przeżywania odprężenia, zadowolenia, radość, uwalnia z napięć emocjonalnych, zachęca do kontaktów towarzyskich, aktywności ruchowej i w innych dziedzinach życia społecznego.

Wszystkie podejmowane działania Środowiskowego Domu Samopomocy mają na celu uruchomienie całego procesu zmian z życiu uczestników, poprawę ich stanu psychicznego i fizycznego, poprawę funkcjonowania w codziennym życiu, jak również nabycie umiejętności radzenia sobie z chorobą. U wielu uczestników ŚDS widoczna jest poprawa jakości życia.

Informacje uzupełniające, dotyczące zarządzania jednostką:

 Samodzielna realizacja zadań statutowych oraz  pozostałych zadań administracyjnych i biurowych realizowana pod  nadzorem Wydziału Polityki Społecznej UM Opola.

Załączniki do pobrania: 2009-05-27 09:19:07 - zal.4 (432.48 kB)
2009-05-27 09:23:04 - zal.5 (358.69 kB)
2009-05-27 09:25:18 - zal.1 (428.88 kB)
2009-05-27 09:30:24 - zal.2 (446.49 kB)
2009-05-27 09:33:06 - zal.3 (508.79 kB)

Nazwa dokumentu: Środowiskowy Dom Samopomocy "Magnolia"
Osoba, która wytworzyła informację: Waldemar Maciaszczyk
Osoba, która odpowiada za treść: Waldemar Maciaszczyk
Osoba, która wprowadzała dane: Aneta Szczepek
Data wytworzenia informacji: 2004-08-13 11:33:04
Data udostępnienia informacji: 2004-08-13 11:33:04
Data ostatniej aktualizacji: 2013-06-05 13:20:38

Wersja do wydruku...

corner   corner