logo
Wersja dla niedowidzących
  Miasto Opole - wersja archiwalna
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 PRAWO
plus Zarządzenia
plus Budżet
plus Sprawozdania finansowe
plus Podatki i opłaty lokalne
 URZĄD MIASTA OPOLA
plus Dostępność
plus Sprawy komórek organizacyjnych
plus Kontrole
 ORGANY WŁADZY
plus Rada Miasta
 WYBORY
plus Wybory do Rad Dzielnic
 INNE
plus Narodowy Spis Powszechny 2021r.
plus Analizy
plus Zmiana granic Miasta Opola
plus Planowanie Przestrzenne
plus Oświadczenia majątkowe (według stanu majątku na dany rok)
plus Rejestry, wykazy i wnioski
plus System informacji o środowisku
plus Efektywność energetyczna
plus Zapytania ofertowe w ramach projektów dofinansowanych z UE
plus Gospodarka odpadami komunalnymi
plus Zgromadzenia
plus Ogłoszenia o wolnych etatach
plus Programy
plus Biuro Rzeczy Znalezionych
plus Tatyfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków
 Informacje
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
A A A


ZARZĄDZENIE NR OR.I–0151–876/08
Prezydenta Miasta Opola
z dnia 04 lipca 2008 r.
w sprawie organizacji stałego dyżuru Prezydenta Miasta Opola na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.
 
Na podstawie § 8 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 219, poz. 2218) oraz zarządzenia nr 109/08 Wojewody Opolskiego z 6 maja 2008 roku w sprawie organizacji systemu stałych dyżurów na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa – zarządza się, co następuje:
 
§ 1. 1. W celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań operacyjnych ujętych w „Planie Operacyjnym Funkcjonowania Miasta na Prawach Powiatu Opola”, zwanym dalej Planem Operacyjnym, tworzy się w stanie stałej gotowości obronnej państwa system stałych dyżurów miasta Opola.
2. System, o którym mowa w ust. 1, tworzą:
1)      Prezydent Miasta Opola - na potrzeby przekazywania decyzji, o których mowa w ust. 1 – naczelnikom wydziałów Urzędu Miasta, kierownikom zespolonych służb, inspekcji i straży powiatowych, kierownikom podległych i nadzorowanych jednostek organizacyjnych ujętych w Planie Operacyjnym;
2)      kierownicy samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej:
a)      Centrum;
b)      Śródmieście;
c)      Zadrze.
3. Zadania wykonywane w ramach stałych dyżurów obejmują:
1)      uruchamianie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;
2)      przyjmowanie i przekazywanie decyzji Wojewody Opolskiego w sprawie uruchomienia określonych zadań wynikających z wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
3)      gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji o zagrożeniach i stanie sił i środków uruchamianych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa;
4)      przekazywanie meldunków dobowych i okresowych oraz meldunków bieżących o realizacji zadań.
 
§ 2. 1. Stałe dyżury organizuje się w stałej gotowości obronnej państwa, w celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań operacyjnych ujętych w Planem Operacyjnym na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa (kryzysu polityczno – militarnego) i wojny.
2. Przekazywanie decyzji w sprawie uruchamiania systemu stałych dyżurów może się odbywać:
1)      bezpośrednio (ustnie) przez organy uprawnione do uruchamiania stałych dyżurów;
2)      pośrednio – przez osoby upoważnione na piśmie uwierzytelnionym podpisem i pieczęcią urzędową Wojewody Opolskiego;
3)      pisemnie – przez doręczenie lub przesłanie odpowiedniego dokumentu za pomocą technicznych środków łączności.
3. Ustala się następujący obieg informacji w systemie stałych dyżurów:
1)      Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego przekazuje informacje do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Opola, a to z kolei do bezpośrednich wykonawców zadań operacyjnych wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1) i 2);
2)      bezpośredni wykonawcy przekazują informacje i meldunki do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Opola, a to z kolei do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego.
 
§ 3. 1. Ustala się następującą organizację i zasady pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych ujętych w systemie stałych dyżurów:
1)      stały dyżur pełni się całodobowo;
2)      stały dyżur organizuje się przy wykorzystaniu pracowników komórek organizacyjnych zabezpieczających w stanie stałej gotowości obronnej obieg informacji i decyzji oraz innych wyznaczonych osób upoważnionych do wykonywania prac obronnych w tym o charakterze niejawnym.
2. W ramach funkcjonowania systemu stałego dyżuru należy zapewnić bezpieczeństwo wykonywania zadań obronnych, w tym ochrony gromadzenia i przesyłania informacji oraz wykonywania dokumentów.
3. Dokumentacja służby stałego dyżuru obejmuje:
1)      zarządzenie w sprawie organizacji stałego dyżuru;
2)      Instrukcję działania stałego dyżuru wraz z załącznikami wg wzoru załączonego do zarządzenia.
 
§ 4. Za organizację i funkcjonowanie stałego dyżuru odpowiedzialni są kierownicy tych jednostek, którzy określą:
1)      zasady organizacyjne pełnienia dyżurów w macierzystej jednostce;
2)      osoby odpowiedzialne za organizację i funkcjonowanie stałego dyżuru oraz sposób sprawdzania jego gotowości do działania;
3)      system szkolenia osób wyznaczonych do pełnienia stałego dyżuru.
 
§ 5. 1. W stanie stałej gotowości obronnej państwa stały dyżur może być uruchamiany w pełnym lub ograniczonym zakresie na podstawie decyzji kierownika jednostki organizującego stały dyżur lub Prezydenta Miasta Opola, również w przypadku nadzwyczajnych zagrożeń (klęski żywiołowe, awarie, katastrofy zagrażające bezpieczeństwu życia lub mienia ludności) oraz w celach szkoleniowych i kontrolno – sprawdzających.
2. O każdym uruchomieniu stałego dyżuru Prezydent Miasta Opola informuje Wojewodę Opolskiego, podając pełne uzasadnienie podjętej decyzji.
3. W wyższych stanach gotowości obronnej stały dyżur może być uruchamiany na podstawie decyzji Wojewody Opolskiego.
4. Wszystkie ogniwa systemu stałych dyżurów, zobowiązuje się do utrzymywania pełnej gotowości systemu alarmowania oraz procedur powiadamiania i informowania osób odpowiedzialnych za jego funkcjonowanie.
 
§ 6. 1. W terminie do 4 sierpnia 2008 roku zobowiązuje się wszystkich kierowników jednostek wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2) do:
1)      opracowania dokumentacji służby stałego dyżuru;
2)      zorganizowania stałego dyżuru i określenia zasad jego pełnienia;
3)      powiadomienia Prezydenta Miasta Opola o zorganizowaniu stałego dyżuru oraz jego umiejscowieniu.
2. Utrzymywania w stałej aktualności dokumentacji służby. Wszystkie zmiany dotyczące umiejscowienia i danych teleadresowych należy na bieżąco przekazywać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Opola.
 
§ 7. 1. Dla zapewnienia operatywnego kierowania całokształtem realizowanych zadań w czasie podwyższania stanów gotowości obronnej państwa i w czasie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny oraz w sytuacjach kryzysowych ustala się w Urzędzie Miasta Opola stały dyżur Prezydenta Miasta Opola.
2. Za zorganizowanie miejsca pracy stałego dyżuru Prezydenta Miasta oraz opracowanie dokumentacji czynię odpowiedzialnym kierownika referatu ds. zarządzania kryzysowego - Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Opola.
3. Zasady organizacji, uruchamiania i funkcjonowania stałego dyżuru Prezydenta Miasta określa „Instrukcja działania stałego dyżuru Prezydenta Miasta Opola” stanowiąca załącznik do niniejszego zarządzenia.
4. Naczelników Wydziałów Urzędu Miasta wymienionych w „Instrukcji działania stałego dyżuru Prezydenta Miasta Opola” zobowiązuje do współdziałania w zakresie organizacji i funkcjonowania stałego dyżuru.
 
§ 8. Bezpośredni nadzór nad całością organizacji, przygotowania i funkcjonowania systemu stałych dyżurów miasta Opola powierzam Naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Opola.
 
§ 9. Traci moc zarządzenie Nr OR.I–0151–284/2005 Prezydenta Miasta Opola z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie organizacji stałego dyżuru Prezydenta Miasta Opola na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.
 
§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezydent Miasta
Ryszard Zembaczyński
 
 
 
 
  
 
 

Nazwa dokumentu: z dnia 04 lipca 2008 r.
Skrócony opis: w sprawie organizacji stałego dyżuru Prezydenta Miasta Opola na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.
Podmiot udostępniający: Wydział Zarządzania Kryzysowego
Osoba, która wprowadzała dane: Magdalena Guła
Data wytworzenia informacji: 2008-06-06 09:15:42
Data udostępnienia informacji: 2008-06-06 09:15:42
Data ostatniej aktualizacji: 2008-07-08 12:25:19

Wersja do wydruku...

corner   corner