logo
Wersja dla niedowidzących
  Miasto Opole - wersja archiwalna
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 PRAWO
plus Zarządzenia
plus Budżet
plus Sprawozdania finansowe
plus Podatki i opłaty lokalne
 URZĄD MIASTA OPOLA
plus Dostępność
plus Sprawy komórek organizacyjnych
plus Kontrole
 ORGANY WŁADZY
plus Rada Miasta
 WYBORY
plus Wybory do Rad Dzielnic
 INNE
plus Narodowy Spis Powszechny 2021r.
plus Analizy
plus Zmiana granic Miasta Opola
plus Planowanie Przestrzenne
plus Oświadczenia majątkowe (według stanu majątku na dany rok)
plus Rejestry, wykazy i wnioski
plus System informacji o środowisku
plus Efektywność energetyczna
plus Zapytania ofertowe w ramach projektów dofinansowanych z UE
plus Gospodarka odpadami komunalnymi
plus Zgromadzenia
plus Ogłoszenia o wolnych etatach
plus Programy
plus Biuro Rzeczy Znalezionych
plus Tatyfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków
 Informacje
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
A A A


Przedszkole Publiczne Nr 56

Przedszkole Publiczne Nr 56 w Opolu ul. Sieradzka 7 jest jednostką budżetowa, działającą według zasad określonych przez Radę miasta Opola - Uchwała Nr XVIII/286/99

Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Przedszkole działa na zasadzie powszechnej dostępności.

W przypadku, gdy liczba dzieci zgłoszonych jest większa od liczby miejsc w przedszkolu powołuje się obwodowa komisję rekrutacyjną.

W skład komisji rekrutacyjnej wchodzą dyrektorzy przedszkoli nr 56,4,37 oraz po jednym przedstawicielu rady rodziców i rady pedagogicznej z każdego z przedszkola.

Rekrutacja dzieci do przedszkola przeprowadzana jest według następującego harmonogramu:

  • od 15 kwietnia do 14 maja - przyjmowanie zgłoszeń dzieci do przedszkola na podstawie kart wydawanych w przedszkolu,
  • od 15 maja do 20 maja - przyjęcie dzieci do przedszkola przez dyrektora lub posiedzenie komisji rekrutującej dzieci do przedszkola,
  • od 21 maja do 25 maja - wywieszenie w miejscu dostępnym dla rodziców listy dzieci przyjętych do przedszkola.

Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania przedszkolnego. Godzina pracy w przedszkolu trwa 60 minut. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego i nauki religii jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi :

  • dla dzieci 3 i 4 letnich - około 15 minut
  • dla dzieci 5 i 6 letnich - około 30 minut.

Przedszkole jest dwuoddziałowe. Liczba miejsc w przedszkolu wynosi 50.

Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola. Arkusz organizacji przedszkola zatwierdza organ prowadzący. W arkuszu organizacji przedszkola określa się w szczególności:

  • czas pracy poszczególnych oddziałów
  • liczbę pracowników przedszkola w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze
  • ogólną liczbę godzin pracy finansowanych przez organ prowadzący przedszkole.

Organizacje pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.

Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.

Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora wynosi 10,5 godzin dziennie tj.6 - 16,30, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie. Przerwa wakacyjna w przedszkolu trwa jeden miesiąc. Termin przerwy ustalany jest corocznie przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady pedagogicznej.

Dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną, może zmniejszyć czas pracy przedszkola lub oddziałów w okresie ferii i wakacji.

Do realizacji zadań statutowych do zajęć wychowawczo-dydaktycznych przedszkole posiada dwie sale oraz pomieszczenie przystosowane do prowadzenia zajęć ruchowych i rytmicznych.

Przedszkole na wniosek zainteresowanych rodziców umożliwia organizacje zajęć dodatkowych. Warunki tych zajęć ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą rodziców i radą pedagogiczną.

Wysokość opłat za świadczenia udzielone przez przedszkole ustala Rada Miasta Opola.

Wyżywienie dziecka jest odpłatne, a wysokość opłat jest zależna od ilości spożywanych posiłków przez dziecko w ciągu dnia.

Odpłatność za wyżywienie pokrywa koszt produktów użytych do sporządzenia posiłków. Dzienną stawkę żywieniową ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą rodziców i w chwili obecnej wynosi 3 zł.

Pracownicy przedszkola korzystający z wyżywienia pokrywają jego koszt zgodnie z zarządzeniem Nr 3/2003 dyrektora przedszkola.

W przedszkolu zatrudnia się dyrektora i innych nauczycieli oraz pracowników administracji i pracowników obsługi. Liczbę pracowników przedszkola ustala organ prowadzący, zależnie od stopnia organizacyjnego przedszkola i jego potrzeb. W chwili obecnej zatrudnionych jest 5 nauczycieli na 4,04 etatu w tym 1 etat dyrektora i 0,04 etatu katechetki, oraz 7 pracowników administracji i obsługi zatrudnionych na 5,125 etatu, w tym 0,25 etatu na stanowisku kierowniczym - głównej księgowej.

Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa, a w szczególności :

  • udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w ramach współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
  • umożliwia dzieciom potrzymanie tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej poprzez proces dydaktyczno- opiekuńczo- wychowawczy, prowadzony w przedszkolu stosownie do wieku i możliwości dzieci.

Przedszkole realizuje zadania, z uwzględnieniem wspomagania i ukierunkowania indywidualnego rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym oraz wspomaga rodzinę w wychowaniu i przygotowaniu go do nauki w szkole, a w szczególności :

  • stosuje alternatywne metody pracy dydaktyczno - opiekuńczo -wychowawczej, rozwija twórczość werbalną i artystyczną poprzez realizowanie programu autorskiego " Teatr jako jedna z metod twórczej działalności dziecka " oraz udział w corocznych inscenizacjach teatralnych, organizuje wycieczki i spacery pozwalające na bliski kontakt z przyrodą oraz poznanie najbliższego środowiska kulturalnego i społecznego,
  • uwzględnia oczekiwania rodziców w zakresie oddziaływań wychowawczych poprzez organizację spotkań okolicznościowych z udziałem środowiska rodzinnego.

Opiekę nad dziećmi podczas zajęć jak również odpowiedzialność za bezpieczeństwo i zabawę podczas pobytu dziecka w przedszkolu ponoszą wszyscy pracownicy przedszkola, a w szczególności pracownicy pedagogiczni.

Szczegółowe kompetencje organów przedszkola :
Dyrektor przedszkola w szczególności :

  • kieruje działalnością przedszkola i reprezentuje ją na zewnątrz,
  • sprawuje nadzór pedagogiczny,
  • sprawuje opiekę nad wychowankami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działanie pro zdrowotne,
  • realizuje uchwały rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących,
  • dysponuje środkami określonymi w planie finansowym przedszkola i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie,
  • wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych,
  • współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych.

Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami.

Dyrektor decyduje w sprawach :

  • zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola,
  • przyznania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom przedszkola,
  • występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola.

Dyrektor przedszkola w wykonaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną i rodzicami.

Rada pedagogiczna, którą tworzą : dyrektor jako przewodniczący oraz nauczyciele przedszkola.

Kompetencje stanowiące :

  • zatwierdzanie planów pracy przedszkola,
  • podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w przedszkolu,
  • ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli,
  • podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia z listy uczniów.

Opiniuje w szczególności :

  • organizację pracy przedszkola, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć,
  • projekt planu finansowego przedszkola,
  • wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
  • propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności.

Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.

3.Rada rodziców, stanowiąca reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola, której celem jest:

  • spójne oddziaływanie na dzieci w procesie nauczania, wychowania i opieki zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi,
  • doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w przedszkolu, rodzinie i środowisku,
  • pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji programu nauczania, wychowania i opieki oraz udzielaniu w tym zakresie pomocy przedszkolu,
  • tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków materialnych do funkcjonowania przedszkola.

3a) Radę Rodziców powołuje i odwołuje zebranie rodziców zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej ? rodziców. Kadencja zostaje ustalona na jeden rok. Delegaci do Rady Rodziców wybierani na ogólnym zebraniu rodziców wyłaniają ze swego składu prezydium. W skład prezydium wchodzą :
6.przewodniczący
7.sekretarz
8.skarbnik
9.komisja rewizyjna

Rodzice za pośrednictwem organów przedszkola mogą wyrażać swoje opinie o pracy przedszkola do organu prowadzącego przedszkole oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Do zakresu zadań nauczycieli należy w szczególności :
odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci,
ii.tworzenie warunków wspomagających rozwój dzieci, ich zdolności oraz zainteresowań poprzez m.in. prowadzenie pracy indywidualnej z dziećmi opóźnionymi, oraz realizowanie zadań zgodnie z obowiązującym programem i planem pracy,
iii.prowadzenie dokumentacji pedagogicznych oraz ich dokumentowania,
iv.systematyczne przygotowanie i prowadzenie zajęć wychowawczo- dydaktycznych,
v.podnoszenie kwalifikacji zawodowych, systematyczne dążenie do osiągnięcia coraz lepszych wyników pracy, dbanie o powierzony sprzęt, pomoce, zabawki oraz estetyczny wygląd przedszkola,
vi.ścisłą współpracę z rodzicami.
Nauczyciel ma prawo do korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, rady pedagogicznej, personelem medycznym i poradnia psychologiczno- pedagogiczną oraz wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych.

Nazwa dokumentu: Przedszkole Publiczne Nr 56
Osoba, która wprowadzała dane: Grzegorz Mroczek
Data wytworzenia informacji: 2003-06-30 15:44:25
Data udostępnienia informacji: 2003-06-30 15:44:25
Data ostatniej aktualizacji: 2003-06-30 15:53:13

Wersja do wydruku...

corner   corner