logo
Wersja dla niedowidzących
  Miasto Opole - wersja archiwalna
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 PRAWO
plus Zarządzenia
plus Budżet
plus Sprawozdania finansowe
plus Podatki i opłaty lokalne
 URZĄD MIASTA OPOLA
plus Dostępność
plus Sprawy komórek organizacyjnych
plus Kontrole
 ORGANY WŁADZY
plus Rada Miasta
 WYBORY
plus Wybory do Rad Dzielnic
 INNE
plus Narodowy Spis Powszechny 2021r.
plus Analizy
plus Zmiana granic Miasta Opola
plus Planowanie Przestrzenne
plus Oświadczenia majątkowe (według stanu majątku na dany rok)
plus Rejestry, wykazy i wnioski
plus System informacji o środowisku
plus Efektywność energetyczna
plus Zapytania ofertowe w ramach projektów dofinansowanych z UE
plus Gospodarka odpadami komunalnymi
plus Zgromadzenia
plus Ogłoszenia o wolnych etatach
plus Programy
plus Biuro Rzeczy Znalezionych
plus Tatyfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków
 Informacje
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
A A A


 

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OPOLU
 

Nazwa jednostki i adres:

Miejski Ośrodek Kultury

ul. Piastowska 14 a

45-082 OPOLE

tel. centrala          (77) 4513927, 4513496, 4513575, 4531127, 4538121

fax                           (77) 4538814

sekretariat@mok.opole.pl

mok@mok.opole.pl
 

 

I Status prawny:

Miejski Ośrodek Kultury został powołany na mocy uchwały Nr XIII/86/90 Miejskiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 25 kwietnia 1990 roku a nadzór nad MOK sprawuje Prezydent Miasta Opola.

MOK jako instytucja kultury wpisany jest do rejestru instytucji Urzędu Miasta Opola i działa w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. Nr 13 z 2001 r. Poz. 123) oraz przepisy statutu MOK stanowiącego załącznik do uchwały Nr VI/52/99 Rady Miasta Opola z dnia 11 marca 1999 roku (z późniejszymi zmianami)

II Organizacja:

Organizację wewnętrzną Miejskiego Ośrodka Kultury, podział czynności i odpowiedzialności, zasady funkcjonowania instytucji określa Regulamin Organizacyjny MOK (do wglądu w załączniku), zatwierdzony zarządzeniem Nr OR.I-0151-1350/2009 przez Prezydenta Miasta Opola w dniu 27 maja 2009 roku

Regulamin Organizacyjny określa również strukturę organizacyjną MOK (wersja graficzna do wglądu w załączniku) i wykazuje podległe MOK komórki organizacyjne:

1.       Dyrekcja

2.       Asystent dyrektora

3.       Dział administracyjny

4.       Dział finansowo-kadrowy

5.       Dział organizacji imprez – Amfiteatr
Dział Organizacji Imprez – Zespołem Pieśni i Tańca OPOLE

6.       Klub Osiedlowy METALCHEM

7.       Dom Kultury Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim

Zgodnie z zapisami Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Statutem przy Miejskim Ośrodku Kultury działa Społeczna Rada Programowa jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora w sprawach związanych z całokształtem działalności MOK.

III Przedmiot działania i kompetencje:

1.       Rozpoznawanie, kształtowanie i zaspakajanie potrzeb środowiska miejskiego w dziedzinie kultury.

2.       Współpraca ze społecznym ruchem kulturalnym w celu popularyzowania jego dorobku artystycznego.

3.       Upowszechnianie kultury realizowane przez Dział Organizacji Imprez poprzez następujące formy działalności:

·         organizacja imprez artystycznych, rozrywkowych i rekreacyjnych - koncerty, imprezy plenerowe, jarmarki, kiermasze itp.

·         realizacja imprez cyklicznych (tematyczne, prezentacje różnych rodzajów muzyki itp.)

·         współpraca ze szkołami, przedszkolami i innymi instytucjami, realizowane poprzez: pomoc przy organizacji różnych imprez okolicznościowych i innych przedsięwzięć kulturalnych dla dzieci, młodzieży oraz ludzi dorosłych

·         prowadzenie działalności wydawniczo-reklamowej oraz związanej z pamiątkarstwem dot. Amfiteatru, MOK-u i miasta Opola

·         realizacja imprez zleconych w tym wynajem Amfiteatru

·         prowadzenie prac organizacyjnych przy realizacji różnego rodzaju form upowszechniania kultury

·         organizacja warsztatów artystycznych

·         współorganizacja imprez

·         działalność wystawiennicza

4.       Prowadzenie klubów i zespołów artystycznych:

·         Zespół Pieśni i Tańca OPOLE

Prowadzi swoją działalność podczas roku szkolnego (dwa sezony artystyczne), wg harmonogramu na dany rok w zakresie opieki artystycznej i dydaktycznej nad uczestnikami zajęć. Zajęcia organizowane są w trzech grupach wiekowych i odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej z nich. Dzieci i młodzież realizują program warsztatowo-artystyczny obejmujący zajęcia wokalno-chóralne i taneczne.

Przez cały rok ZPiT OPOLE prowadzi działalność koncertową.

Dla członków Zespołu organizowany jest raz w roku obóz warsztatowy wyjazdowy lub stacjonarny.

ZPiT OPOLE organizuje również wiele imprez własnych i okolicznościowych dla członków Zespołu oraz dla mieszkańców dzielnicy. W chwili obecnej działania te są ograniczone ze względu na trwający kapitalny remont siedziby Zespołu.

ZPiT ściśle współpracuje z Zespołami z Blois we Francji, z którymi co roku realizowane są wyjazdy na zasadach międzynarodowej wymiany artystycznej.

·         Klub Osiedlowy METALCHEM

Klub organizuje czas wolny dzieciom z dzielnicy METALCHEM, a tym samym prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą oraz realizuje zadania w dziedzinie edulacji kulturalnej. Rozwija stałe formy zajęć, takich jak naukę gry na różnych instrumentach muzycznych, zajęcia plastyczne, wokalne i taneczne, konsultacje dla recytatorów, akcja Cała Polska czyta dzieciom.

Codziennie Klub udostępnia bilard, tenis, gry planszowe i telewizję sat., organizowane są liczne konkursy i zabawy.

Klub organizuje w ciągu roku wiele imprez rozrywkowych, rekreacyjnych i okolicznościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Klub prowadzi stałą współpracę z przedszkolem oraz biblioteką i in. środowiskami z dzielnicy Opole-Metalchem

Placówka ta oferuje również wszechstronną pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych i zagrożonych patologią.

Podczas ferii zimowych Klub prowadzi akcję ?Zima w mieście? a w trakcie wakacji ?Lato w mieście?

·         Dom Kultury Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim

W Klubie działają cztery zespoły śpiewacze. W Opolu-Gosławicach wyróżniamy Zespół OPOLSKEI WRÓBL?, do którego należą dzieci w wieku przedszkolnym i szkół podstawowych oraz Zespół śpiewaczy ?Heimatklang?, którego członkami są osoby dorosłe. W ramach Klubu funkcjonują jeszcze dwa zespoły śpiewacze dorosłych: w Opole-Grudzicach i Nowej Wsi Królewskiej.

Działalność DKMN polega na pielęgnowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, kontaktach ze środowiskiem mniejszości. Odbywają się stałe zajęcia warsztatowe wg harmonogramu, organizowane są występy okolicznościowe, realizowane są koncerty zlecone oraz zespoły uczestniczą w konkursach i przeglądach muzycznych.

Zajęcia w kołach zainteresowań, zespołach i innych formach działalności prowadzonych przez MOK odbywają się po zatwierdzeniu rocznego planu działalnościprzez Dyrektora Ośrodka oraz przedstawieniu go w Wydziale Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola.

IV Osoby sprawujące funkcje kierownicze w MOK i ich kompetencje:

1.       Dyrektor - Rafał Poliwoda

Kieruje instytucją przy pomocy podległych mu działów i komórek organizacyjnych.

Dyrektor reprezentuje MOK wobec organów władzy, instytucji, osób prawnych i prywatnych, działa w imieniu firmy, podległych mu jednostek i pracowników.

W celu realizacji merytorycznych i organizacyjnych zadań instytucji, dyrektor podejmuje decyzje, wydaje polecenia, zarządzenia pisemne i inne.

Dyrektor jest uprawniony do podpisania pism, składania oświadczeń i podpisywania umów w imieniu MOK.

Dysponuje pozostającymi we władaniu jednostki środkami finansowymi. Zaciąga zobowiązania rzeczowe i finansowe wynikające z zakresu działania MOK.

Dyrektora powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Opola.

2.       Główny Księgowy - Irena Baran

Prowadzi rachunkowość i gospodarkę finansową jednostki, administruje zasobami finansowymi MOK, prowadzi analizę wykorzystania środków z budżetu i kontrolę finansową wewnętrzną, także sporządzanie sprawozdawczości finansowej. Również prowadzi obsługę kadrową MOK

3.       Kierownik Działu Organizacji Imprez - Alina Bruska

Odpowiedzialny za koordynację pracy działu i podległych pracowników. Do jego zadań należy opracowania planu i projektów przedsięwzięć artystycznych we współdziałaniu z Dyrekcją MOK. Współpracuje z mediami, nadzoruje działalność reklamową i popularyzowanie organizowanych przez MOK imprez. Dba o sprawne i właściwe przygotowanie oraz realizację imprez.

Kierownik Działu Organizacji imprez kieruje pracą Zespołu Pieśni i Tańca OPOLE oraz pracujących w tym dziale pracowników w zakresie merytoryczno-administracyjnej. Do podstawowych zadań Kierownika opracowanie planu działalności artystycznej podległej mu jednostki we współdziałaniu z instruktorami Zespołu, planowanie pracy podległych pracowników oraz członków Zespołu, sprawozdawczość miesięczna oraz roczna z działalności jednostki. Również Współpracuje z mediami, popularyzacja działania podejmowanego i realizowanego przez Zespół, działania marketingowe. Dba o odpowiedni poziom artystyczny i liczebność Zespołu, o sprawne i właściwe przygotowanie oraz realizację przedsięwzięć artystycznych.

Do kompetencji Kierownika należy także negocjowanie umów w zakresie organizacji imprez, obsługi imprez zleconych, sprzedaży usług MOK, najmu sali kameralnej – wszystko w porozumieniu z Dyrekcją MOK oraz działem finansowo-księgowym.

4.       Kierownik Administracyjny Amfiteatru - Arkadiusz Anger

Sprawuje opiekę nad prawidłowym funkcjonowaniem obiektu Amfiteatru oraz jego wyposażeniem.

Odpowiedzialny jest za prowadzenie spraw inwestycyjnych, remontowych, adaptacyjnych i konserwacyjnych.

W oparciu o podległych sobie pracowników Kierownik dba o prawidłową obsługę techniczną Amfiteatru, zabezpieczenie i ochronę p.poż.. Również sprawuje nadzór nad przestrzeganiem wymogów sanitarnych i estetyką obiektu.

Kierownik wraz z podległymi mu pracownikami sprawuje opiekę konserwatorsko-techniczną nad siedzibą filii MOK - Klubem Osiedlowym METALCHEM.

V Majątek MOK:

1.       Miejski Ośrodek Kultury w Opolu zarządza i administruje następującymi obiektami i lokalami:

- Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu, który jest główna siedzibą MOK – w zarządzie MOK a obecnie w przebudowie

- siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca OPOLE – w zarządzie MOK a obecnie w trakcie generalnego remontu

- lokal przy ulicy Oświęcimskiej, siedziba Klubu Osiedlowego METALCHEM - dzierżawiony od Miasta

2.       Środki trwałe i urządzenia stanowiące wyposażenie obiektów

3.       Środki obrotowe

 

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OPOLU
 

Nazwa jednostki i adres:

Miejski Ośrodek Kultury

ul. Piastowska 14 a

45-082 OPOLE

tel/fax. (77) 4513927, 4513496, 4513535, 4531127, 4538121 centrala;

4538121 administracja;

4531127 księgowość

sekretariat@mok.opole.pl

mok@mok.opole.pl
 

 

I Status prawny:

Miejski Ośrodek Kultury został powołany na mocy uchwały Nr XIII/86/90 Miejskiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 25 kwietnia 1990 roku a nadzór nad MOK sprawuje Prezydent Miasta Opola.

MOK jako instytucja kultury wpisany jest do rejestru instytucji Urzędu Miasta Opola i działa w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. Nr 13 z 2001 r. Poz. 123) oraz przepisy statutu MOK stanowiącego załącznik do uchwały Nr VI/52/99 Rady Miasta Opola z dnia 11 marca 1999 roku (z późniejszymi zmianami)

II Organizacja

Organizację wewnętrzną Miejskiego Ośrodka Kultury, podział czynności i odpowiedzialności, zasady funkcjonowania instytucji określa Regulamin Organizacyjny MOK (do wglądu w załączniku), zatwierdzony zarządzeniem Nr OR.I-0151-854/2004 przez Prezydenta Miasta Opola w dniu 29 grudnia 2004 roku

Regulamin Organizacyjny określa również strukturę organizacyjną MOK (wersja graficzna do wglądu w załączniku) i wykazuje podległe MOK komórki organizacyjne:

  1. Dyrekcja

  2. Dział administracyjny

  3. Dział finansowo-kadrowy

  4. Dział organizacji imprez

  5. Zespół Pieśni i Tańca OPOLE

  6. Kluby i zespoły artystyczne

Zgodnie z zapisami ustawy i statutem przy Miejskim Ośrodku Kultury działa Społeczna Rada Programowa jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora w sprawach związanych z całokształtem działalności MOK.

III Przedmiot działania i kompetencje:
 

  1. Rozpoznawanie, kształtowanie i zaspakajanie potrzeb środowiska miejskiego w dziedzinie kultury

  2. Współpraca ze społecznym ruchem kulturalnym w celu popularyzowania jego dorobku artystycznego

  3. Upowszechnianie kultury realizowane przez Dział Organizacji Imprez poprzez następujące formy działalności:

  • organizacja imprez artystycznych, rozrywkowych i rekreacyjnych - koncerty, imprezy plenerowe

  • realizacja imprez cyklicznych (tematyczne, prezentacje różnych rodzajów muzyki itp.)

  • współpraca ze szkołami, przedszkolami i innymi instytucjami, realizowane poprzez: pomoc przy organizacji różnych imprez okolicznościowych i innych przedsięwzięć kulturalnych dla dzieci, młodzieży oraz ludzi dorosłych

  • prowadzenie działalności wydawniczo-reklamowej oraz związanej z pamiątkarstwem dot. Amfiteatru, MOK-u i miasta Opola

  • realizacja imprez zleconych w tym wynajem Amfiteatru

  • prowadzenie prac organizacyjnych przy realizacji różnego rodzaju form upowszechniania kultury

  • organizacja warsztatów artystycznych

  • współorganizacja imprez

  • działalność wystawiennicza

  1. Prowadzenie klubów i zespołów artystycznych:

  • Zespół Pieśni i Tańca OPOLE

    Prowadzi swoją działalność podczas roku szkolnego (dwa sezony artystyczne), wg harmonogramu na dany rok w zakresie opieki artystycznej i dydaktycznej nad uczestnikami zajęć. Zajęcia organizowane są w trzech grupach wiekowych i odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej z nich. Dzieci i młodzież realizują program warsztatowo-artystyczny obejmujący zajęcia wokalno-chóralne i taneczne

    Przez cały rok ZPiT OPOLE prowadzi działalność koncertową

    Dla członków Zespołu organizowany jest raz w roku obóz warsztatowy wyjazdowy

    ZPiT organizuje również wiele imprez własnych i okolicznościowych dla członków Zespołu oraz dla mieszkańców dzielnicy

    ZPiT ściśle współpracuje z Zespołami z Blois we Francji, z którymi co roku realizowane są wyjazdy na zasadach wymiany

  • Klub Osiedlowy METALCHEM

    Klub organizuje czas wolny dzieciom z dzielnicy METALCHEM, a tym samym prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą oraz realizuje zadania w dziedzinie edulacji kulturalnej. Rozwija stałe formy zajęć, takich jak naukę gry na różnych instrumentach muzycznych, zajęcia plastyczne, wokalne i taneczne, konsultacje dla recytatorów, akcja Cała Polska czyta dzieciom.

    Codziennie Klub udostępnia bilard, tenis, gry planszowe i telewizję sat., organizowane są liczne konkursy i zabawy.

    Klub organizuje w ciągu roku wiele imprez rozrywkowych, rekreacyjnych i okolicznościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

    Klub prowadzi stałą współpracę z przedszkolem oraz biblioteką i in. środowiskami z dzielnicy Opole-Metalchem

    Placówka ta oferuje również wszechstronną pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych i zagrożonych patologią.

    Podczas ferii zimowych Klub prowadzi akcję ?Zima w mieście? a w trakcie wakacji ?Lato w mieście?

  • Dom Kultury Mniejszości Niemieckiej

    W Klubie działają cztery zespoły śpiewacze. W Opolu-Gosławicach wyróżniamy Zespół OPOLSKEI WRÓBL?, do którego należą dzieci w wieku przedszkolnym i szkół podstawowych oraz Zespół śpiewaczy ?Heimatklang?, którego członkami są osoby dorosłe. W ramach Klubu funkcjonują jeszcze dwa zespoły śpiewacze dorosłych: w Opole-Grudzicach i Nowej Wsi Królewskiej.

    Działalność DKMN polega na pielęgnowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, kontaktach ze środowiskiem mniejszości. Odbywają się stałe zajęcia warsztatowe wg harmonogramu, organizowane są występy okolicznościowe, realizowane są koncerty zlecone oraz zespoły uczestniczą w konkursach i przeglądach muzycznych.

    Zajęcia w kołach zainteresowań, zespołach i innych formach działalności prowadzonych przez MOK odbywają się po zatwierdzeniu rocznego planu działalnościprzez Dyrektora Ośrodka oraz przedstawieniu go w Wydziale Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola.

IV Osoby sprawujące funkcje kierownicze w MOK i ich kompetencje:

  1. Dyrektor - Rafał Poliwoda

    Kieruje instytucją przy pomocy podległych mu działów i komórek organizacyjnych.

    Dyrektor reprezentuje MOK wobec organów władzy, instytucji, osób prawnych i prywatnych, działa w imieniu firmy, podległych mu jednostek i pracowników.

    W celu realizacji merytorycznych i organizacyjnych zadań instytucji, dyrektor podejmuje decyzje, wydaje polecenia, zarządzenia pisemne i inne.

    Dyrektor jest uprawniony do podpisania pism, składania oświadczeń i podpisywania umów w imieniu MOK.

    Dysponuje pozostającymi we władaniu jednostki środkami finansowymi. Zaciąga zobowiązania rzeczowe i finansowe wynikające z zakresu działania MOK.

    Dyrektora powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Opola.

  2. Główny Księgowy - Irena Baran

  3. Prowadzi rachunkowość i gospodarkę finansową jednostki, administruje zasobami finansowymi MOK, prowadzi analizę wykorzystania środków z budżetu i kontrolę finansową wewnętrzną, także sporządzanie sprawozdawczości finansowej. Również prowadzi obsługę kadrową MOK

  4. Kierownik Działu Organizacji Imprez - Alina Bruska

    Odpowiedzialny za koordynację pracy działu i podległych pracowników. Do jego zadań należy opracowania planu i projektów przedsięwzięć artystycznych we współdziałaniu z Z-cą Dyrektora ds. Artystycznych. Współpracuje z mediami, nadzoruje działalność reklamową i popularyzowanie organizowanych przez MOK imprez. Dba o sprawne i właściwe przygotowanie oraz realizację imprez.

    Do kompetencji Kierownika należy także negocjowanie umów w zakresie organizacji imprez, sprzedaży usług MOK oraz najmu sali kameralnej, w porozumieniu z Dyrekcją MOK

  5. Kierownik Administracyjny Amfiteatru - Arkadiusz Anger

    Sprawuje opiekę nad prawidłowym funkcjonowaniem obiektu Amfiteatru.

    Odpowiedzialny jest za prowadzenie spraw inwestycyjnych, remontowych, adaptacyjnych i konserwacyjnych.

    W oparciu o podległych sobie pracowników Kierownik dba o prawidłową obsługę techniczną Amfiteatru, zabezpieczenie i ochronę p.poż.. Również sprawuje nadzór nad przestrzeganiem wymogów sanitarnych i estetyką obiektu.

  6. Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca OPOLE - Halina Burek

    Odpowiedzialny za koordynację pracy artystycznej Zespołu i podległych pracowników. Również za prawidłowe funkcjonowanie obiektu-siedziby Zespołu od strony administracyjnej. Do jego zadań należy opracowania planu działalności artystycznej podległej mu jednostki we współdziałaniu z Z-cą Dyrektora ds. Artystycznych. Współpracuje z mediami, popularyzuje działania podejmowane i realizowane przez Zespół. Dba o odpowiedni poziom artystyczny i liczebność Zespołu, o sprawne i właściwe przygotowanie oraz realizację przedsięwzięć artystycznych.

    Do kompetencji Kierownika należy także negocjowanie umów w zakresie obsługi imprez zleconych i organizowanych przez Zespół, w porozumieniu z Dyrekcją MOK.

V Majątek MOK:

  1. Miejski Ośrodek Kultury w Opolu zarządza i administruje następującymi obiektami i lokalami:

    - Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu, który jest główna siedzibą MOK

    - Dom Kultury w Nowej Wsi Królewskiej przy Al. Przyjaźni, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca OPOLE

    - lokal przy ulicy Oświęcimskiej, siedziba Klubu Osiedlowego ?Metalchem? - dzierżawiony od Miasta

  1. Środki trwałe i urządzenia stanowiące wyposażenie obiektów

  2. Środki obrotowe

Załączniki do pobrania: 2009-10-21 13:21:35 - regulamin organizacyjny MOK (77.50 kB)
2009-10-21 13:24:14 - schemat organizacyjny MOK (90.22 kB)

Nazwa dokumentu: Miejski Ośrodek Kultury
Skrócony opis: Miejska jednostka kultury
Podmiot udostępniający: Miejski Ośrodek Kultury
Osoba, która wytworzyła informację: Szagdaj Marzena
Osoba, która odpowiada za treść: Szagdaj Marzena
Osoba, która wprowadzała dane: Marzena Szagdaj
Data wytworzenia informacji: 2003-06-26 13:33:03
Data udostępnienia informacji: 2003-06-26 13:33:03
Data ostatniej aktualizacji: 2009-10-21 13:25:46

Wersja do wydruku...

corner   corner