logo
Wersja dla niedowidzących
  Miasto Opole - wersja archiwalna
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 PRAWO
plus Zarządzenia
plus Budżet
plus Sprawozdania finansowe
plus Podatki i opłaty lokalne
 URZĄD MIASTA OPOLA
plus Dostępność
plus Sprawy komórek organizacyjnych
plus Kontrole
 ORGANY WŁADZY
plus Rada Miasta
 WYBORY
plus Wybory do Rad Dzielnic
 INNE
plus Narodowy Spis Powszechny 2021r.
plus Analizy
plus Zmiana granic Miasta Opola
plus Planowanie Przestrzenne
plus Oświadczenia majątkowe (według stanu majątku na dany rok)
plus Rejestry, wykazy i wnioski
plus System informacji o środowisku
plus Efektywność energetyczna
plus Zapytania ofertowe w ramach projektów dofinansowanych z UE
plus Gospodarka odpadami komunalnymi
plus Zgromadzenia
plus Ogłoszenia o wolnych etatach
plus Programy
plus Biuro Rzeczy Znalezionych
plus Tatyfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków
 Informacje
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
A A A


 prezydent@um.opole.pl

Ryszard Zembaczyński

Prezydent

Miasta Opole

Ryszard Zembaczyński. Rocznik 1948. Żonaty, dwoje dorosłych dzieci. Członek i działacz Platformy Obywatelskiej, m.in. od 2001 r. jej pełnomocnik w okręgu opolskim. W latach 1998-2000 członek RS AWS, a wcześniej (1970-1990) - Stronnictwa Demokratycznego.
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach (dyplom w 1973 r., inżynieria sanitarna). W czasie studiów działacz ZSP (m.in. przewodniczący Rady Wydziału oraz wiceprzewodniczący Rady Uczelnianej). Od 1974 r. związany z Opolem (praca w Wojewódzkim Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego). W 1981 r., został dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Terenowej Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, a w latach 1982-1985 kierował Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w tymże urzędzie.


W 1985 r. został wicewojewodą opolskim (m.in. ds. budownictwa, gospodarki komunalnej, inwestycji). Stanowisko to zajmował do 1990 r., tj. do czasu mianowania na stanowisko wojewody opolskiego. Funkcję tę piastował do końca 1998 r. (był najdłużej urzędującym wojewodą pierwszej dekady okresu transformacji).
W latach 1998-2002 - radny Sejmiku Województwa Opolskiego, w strukturach którego przewodniczył Komisji Polityki Regionalnej i Współpracy z Zagranicą.
Autor licznych artykułów i analiz. Uczestnik szkoleń w USA i we Francji. Od 1994 członek Kapituły Laurów Umiejętności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (laureat Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji z 1992 r.). Zaangażowany w liczne przedsięwzięcia gospodarcze i proekologiczne. Współtworzył strategię rozwoju województwa opolskiego.

Założyciel Agencji Poszanowania Energii w Opolu, autor trzech patentów w dziedzinie ochrony środowiska, a także pomysłu (1988) na ustalenie listy 30 "największych trucicieli" na terenie województwa opolskiego (co m.in. spowodowało mobilizację tych zakładów dla zmniejszenia ich negatywnego oddziaływania na otoczenie). Twórca kilku prac studialnych oraz kilkunastu koncepcji i projektów technicznych, związanych bezpośrednio z ochroną środowiska. Ma uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie.

W 1999 r. został dyrektorem opolskiego oddziału Banku Ochrony Środowiska, którym zarządzał do 2001 r. Bezpośrednio przed wyborem na urząd prezydenta Opola (wybrany został w pierwszej turze wyborów, zdobywając 66 proc. głosów) prowadził działalność gospodarczą w zakresie doradztwa inwestycyjnego.

 

Nazwa dokumentu: C.V.
Osoba, która wprowadzała dane: Administrator

Wersja do wydruku...

corner   corner